10
Жовтень 2022року
запитуєте—відповідаємо

Коливання ціни в час війни: збільшуємо у договорі до 10% чи можна вище

На запитання наших читачів відповідає Ганна Севостьянова,
консультант з публічних закупівель, канд. економ. наук, Київ

Замовник підписав у серпні договір про закупівлю електроенергії, а через місяць отримав від постачальника дві додаткові угоди — кожна на підняття ціни до 10%. Чи може замовник нині збільшувати ціну договору за двома додатковими угодами загалом до 20%?

Замовник має право в договорі про закупівлю збільшити ціну за одиницю товару на підставі пункту 2 частини 5 статті 41 Закону № 922. А саме у разі збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

До того ж збільшувати ціну у цьому випадку замовник може лише тоді, коли має письмове підтвердження коливання ціни на електроенергію на ринку. Тобто для цього постачальник має отримати підтвердження коливання ціни на ринку від компетентних органів, зокрема торгово-промислової палати чи ДП «Держзовнішінформ», і надати його замовнику.

Переліку органів, установ, організацій, які упов­новажені надавати інформацію щодо коливання ціни електроенергії на ринку, та переліку підтвердних документів законодавство не обмежує.

Сторони договору ­можуть також брати інформацію щодо коливання ціни на ринку з офіційного сайту ДП «Оператор ринку». Однак лише тоді, коли таку можливість передбачають умови укладеного договору про закупівлю. У такому випадку варто прописувати й формулу зміни ціни у самому договорі.

Зважте: довідка про підтвердження коливання ціни електроенергії повинна містити не діапазон цін, а саме коливання. Тобто інформацію про зміну ціни за певний період часу, бажано у вигляді відсотка.

Натомість механізму підняття вартості договору за розрахунковий період до 20% двома додатковими угодами одразу законодавство не передбачає.

Щоб не потрапляти в такі ситуації, радимо під час закупівлі електроенергії передбачати в договорі про закупівлю формульний розрахунок ціни.

Чи правомірно Держаудитслужба запитує про довідки з податкової та МВС в перші дні війни
№ 10, 2022
Постачальник отримав статус «Дефолтний»: як нині швидко закупити електроенергію